ELOKSAL

Eloksal Nedir?
Eloksal, alüminyum yüzey işlem dilimize Almanca’dan girmiş bir terimdir (eloxal). Uluslararası terminolojide “AnodicOxidation (AnodikOksidasyon)” veya “Anodising / Anodizing (Anodizasyon / Anodize)” olarak tanımlanır.

Eloksal, alüminyum için çok özel bir yüzey kaplamadır, elektrokimyasal bir proses ile yapılır. Kullanılan elektrolit, sıvı asidik bir çözeltidir. Banyo tabir edilen bir tarafı açık çalışılan malzemelerin ölçülerine göre ayarlanmış ebatlarda tanklar içinde gerçekleştirilir.

Yüzeyin dekoratif görünümünü değiştirmeye yönelik olan işlemler, mekanik veya kimyasal olabilirler. Mekanik ön işlemler ile yüzeyde oluşturulan mat, parlak (Fırça polisaj), satine (Bant Zımpara) görünüm üzerine uygulanan eloksal , işlemin son aşamasında yapılan tespit(fixing) işlemi ile ortama açık olan tabakaları örtülerek korunur.

Eloksal kaplama, aluminyum ürünlere uygulanan en önemli yüzey işlemlerinden birisidir. Eloksaltabakasinınkalinligini belirleyen temel faktör ise anot olarak kullanılan alüminyuma aktarılan akımın miktarıdır. Mevcut birim alana 1.2 ile 2 amper arasında değişen akım verilerek kaplama zamanı ve kaplama kalınlığı ayarlanmaktadır. Eloksal kaplama kalınlığı Mikron(µ) diye ifade edilir.

Class-1 (Minimum Kaplama kalınlığı 10 mikron) olan kaplama sınıfıdır.

Class-2 minimum kaplama kalınlığı 18 mikron olan kaplama sınıfıdır. Eloksalmaliyetleri kaplama kalınlığına göre doğru orantılı olarak artmaktadır.

Eloksal kaplama işlemi estetik ve dekor amaçlı olarak yapılabildiği gibi, endüstriyel amaçlı veya kullanım bölgesinde oluşabilecek bozulmaya karşı alüminyumun yüzey bölgesinin korozyona dayanıklı, uzun süre ömürlü ve daha sert olması için de yapılmaktadır. Eloksal işlemi, yetmiş yıldan beri gerek dekoratif, gerekse endüstriyel uygulamalar için kullanılmaktadır. Mimari uygulamalar için eloksal tabakasının “renk”lendirilmesi amacı ile birçok çalışmalar yapılmış ve prosesler geliştirilmiştir. Bu proseslerin çoğu, eloksal tabakasının gözenekli (poröz) yapısının, renk verici pigmentleri barındırması esasına dayanmaktadır.

2013 Copyright ASEL Eloksal . Tüm Hakkı Saklıdır.                                                                                                                                                               Efe Ajans